Pilates Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Pilates yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olan asıl amacının denge, nefes ve hareket sentezi olarak kabul edilen, kontroloji metoduyla zihin ve beden bütünlüğünü sağlayan bir spordur. Vücuttaki kasların çalışmasını sağlayan ve güçlendiren bir sistemdir.

Pilates ile vücuttaki tüm kaslar çalışmaktadır, bu da kasların uzamasını ve ince bir fiziğe sahip olmayı sağlamaktadır. Boyun kaslarından kegel kaslarına kadar tüm vücuda fayda sağlamaktadır. İçinde zor hareketlerinde olduğu pilates, zamanla tüm hareketleri kolaylıkla yapabilecek esnekliğe sahip olmayı sağlamaktadır.

Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar pilates ile kısa sürede verilmektedir. Aynı zamanda psikolojik olarak rahatlamanızı da sağlamaktadır.

Çağımızın hastalığı olan, çalışanların bilgisayar başında geçirdiği uzun süreler sebebiyle oturuş bozukluğuna bağlı omurga eğriliği ve kamburluğun oluşmasını engeller ve fiziki görünümü zamanla düzelmesini sağlar.

Hamilelik döneminde de uygun hareketlerle pilates yapılabilmekte ve doğum kolaylığı sağlamaktadır.

Pilatesin kadınlar tarafından yapılan bir spor olduğu algısı oldukça yanlıştır, çünkü pilates erkekler tarafından da yapılan bir spordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir