Aletli Plates: Reformer aleti,özellikle yatarak uygulanan hareketlerde yer çekiminin etkisini azalttığı için kişinin daha rahat hareket etmesini sağlar. Egzersizlerin vucut ağırlığı kullanılılarak yapılmasına karşın reformer aletinin tasarımındaki olağan üstü hesaplamalar sayesinde kaslar güçlenir ve bu esnada eklemlere yük binmesinede engel olunur.

Zihin ve beden bütünlüğünü öngören; denge ve nefes hareketleriyle tüm vücut kaslarının eşit olarak  kuvvetlenmesine yardımcı olur. Postür duruşunu düzeltir, dayanıklılığı arttırarak nefes tekniğini geliştirir. Esneklikle beraber ince bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur.

Fiziksel Faydaları: Pelvik taban kaslarının ve alt karın kaslarının kuvvetlenmesi. Esnemeler sonucu,kemiğin kasa karşı direç göstererek kuvvetlenmesi ,dolayısıyla osteoporoz riskinin azalması. Omurgayı destekleyen kasları kuvvetlendirerek yanlış duruş alışkanlıklarının önlemesi. Boyun , sırt ve bel kaslarını kuvvetlendirerek bel fıtığı ve boyun fıtığı riskini azaltması. Doğum sonrası vücudun toparlanması. Bazı spor saktlıklarının rehabilitesi. Vucudu şişirmeden uzun,zayıf sağlıklı, direçli , ve esnek kaslar geliştirmesi. Güç ve esneklik arasındaki dengeyi kurması Nefes almayı öğreterek kaslardaki gerginliği azaltıp,vücudu yeniden canlandırması.